Elektronik Dergi ve Veri Tabanlarına Kampus Dışından Erişim

Üniversitemiz Kütüphanesinin abone olduğu süreli yayınların elektronik versiyonlarına ve lisanslı veritabanlarına erişim; firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları gereği, sadece IP adresi kontrollü sağlanmaktadır. Çalışma saatleri dışında ve tatil günlerinde bu servislere Ege Üniversitesi'nin internet erişimi dışındaki diğer ticari internet servis sağlayıcı firmalar üzerinden erişebilmeniz için Bilgi ve İletişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİTAM) tarafından bir Proxy Sunucusu kurulmuştur. Söz konusu servislere kampüs dışından erişim için internet tarayıcınızda yapmanız gereken değişiklikler aşağıda açıklanmıştır. Veritabanı servisleri ve elektronik dergilere erişim ile ilgili sorunlarınızı lütfen nyg.yardim@mail.ege.edu.tr e-mail adresine iletiniz.


Lisans ve Lisansüstü tüm öğrencilerimizin kullanıcı adları 11 haneli öğrenci numaraları, parolaları T.C.Kimlik numaraları olacak şekilde açılmış durumdadır.

Personelimiz için kullanıcı adı, ad.soyad@ege.edu.tr şeklindeki E-posta adreslerinin ad.soyad bölümü olup, şifresi de mevcut e-posta hesaplarının şifresi olacak şekilde açılmış durumdadır.

 

Ayarlar:

Tarayıcı programınızda "Otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" alanı işaretlenmeli, ve "Adres" kısmına http://nyg.ege.edu.tr/proxy.pac tanımı girilmelidir

 

Internet Explorer için bu alanın bulunduğu yer:

Araçlar > Internet Seçenekleri > Bağlantılar >Yerel Ağ (LAN)

Ayrıntılı olarak görmek için tıklayınız.

 

Firefox için bu alanın bulunduğu yer:

Araçlar > Seçenekler > Gelişmiş > Ağ > Ayarlar > "Otomatik vekil sunucu Ayarları (URL)"

Ayrıntılı olarak görmek için tıklayınız.

 

Uyarılar:

Daha Önceden proxy ayarları girilmişse, browser "Intranet ayarları şimdi varsayılan olarak kaldırıldı" gibi bir mesaj verebilir, bu uyarıyı dikkate almayınız.

 

Not: Bu tanımlama yapıldığında; Ege kampüsünden bağlantılarda browser proxy'e gitmeyecektir. Kampüs dışından yapılan bağlantılarda, sadece kütüphane sistemlerine giderken proxy sunucu kullanılacak, diğer durumlarda kullanılmayacaktır.

Danışma için; +90 (232) 311 33 33 telefonu arayabilirsiniz.

 

BİTAM Network Yönetim Grubu